Współpraca modelowa...relacja ze szkolenia

26 czerwca 2014r w Multimedialnym Centrum Edukacji Lokalnej w Szycach odbyło się szkolenie pt. ”Współpraca modelowa – warsztaty budowania partnerstwa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”.

Szkolenie prowadziła Pani Barbara Kawa- wiceprezes Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa, która zna temat zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej, jako, że pełniąc taką funkcję współpraca z samorządem lokalnym, ale i nie tylko to jej chleb powszedni.

Na początku szkolenia po krótce przybliżono uczestnikom historię współpracy z samorządem po roku 1989. Mowa była o tym, że Lokalna działalność społeczna po 1989 roku (po części wywodząca się z działalności Komitetów Obywatelskich) dość szybko rozdzieliła się na dwa podstawowe nurty, w których opcja pozarządowa była negatywnie nastawiona do politycznej – jak się zdawało – opcji samorządowej. Po bardziej lub mniej udanych próbach nawiązania współpracy pomiędzy samorządem, a organizacjami pozarządowymi powstała ustawa z 2003 o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, Kończyła ona czas wolnej amerykanki i pionierskich eksperymentów, w sposób jednoznaczny określając ramy współpracy, przez co niektórzy przyrównują ją do „konstytucji trzeciego sektora” czy tzw. compactów, czyli znanych z krajów rozwiniętej demokracji umów pomiędzy rządem a sektorem ochotniczym. Jej nowelizacja w 2010r stworzyła warunki do wpisywania współpracy z organizacjami pozarządowymi w lokalne polityki publiczne, ale jej konkretne rozwiązania ciągle jeszcze budzą wątpliwości. Wypracowana po długich konsultacjach i sporach nowelizacja, okazała się w końcu raczej pragmatyczną korektą obowiązującej ustawy z wprowadzeniem kilku nowych rozwiązań niż weryfikacją filozofii współpracy .Bardzo ważną kwestią omówioną w trakcie szkolenia były również płaszczyzny dobrej współpracy pomiędzy samorządem, a organizacjami pozarządowymi. Wymienione zostały podstawowe zasady dobrej współpracy tj.: pomocniczość, jawność, uczciwa konkurencja, efektywność. Mowa była o partnerstwie, które aby było skuteczne powinno być związane następującymi zasadami: partnerstwa powinny być tworzone oddolnie na poziomie lokalnym; wszyscy partnerzy są równi wobec siebie (jeden partner jeden głos);planowanie celów i działań oraz ich wdrażanie jest wspólne; podejmowane działania są innowacyjne i kompleksowe; podejmowane działania cechuje otwartość i przejrzystość, zaufanie wobec siebie; partnerstwa są skoncentrowane na rzeczywistych problemach społeczności lokalnych; wszystkim zależy na łagodzeniu konfliktów; są otwarte na zwiększanie liczby partnerów.

Istotnym punktem szkolenia było omówienie tematu współpracy na przykładzie Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa, która ma na swoim koncie współpracę m. in. z samorządami gmin członkowskich stowarzyszenia, tj. gminami: Igołomia – Wawrzeńczyce, Kocmyrzów – Luborzyca, Michałowice, Zielonki, Wielka – Wieś, Zabierzów i Liszki; współpracę ze Starostwem Powiatowym w Krakowie, Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Agencją Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa, współpracę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stowarzyszenie jest członkiem faow (forum aktywizacji obszarów wiejskich), a także MSLGD(Małopolska Sieć Lokalnych Grup Działania).

Szkolenie pobudziło do licznych dyskusji. Uczestnicy szkolenia opowiadali o problemach swoich organizacji, opowiadali o blaskach i cieniach pracy na rzecz społeczności lokalnej. Wszyscy wspólnie jednak byli zdania, że warto pracować na rzecz swoich małych społeczności i wpływać na rozwój obszarów wiejskich.

Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa po raz kolejny dziękuje uczestnikom szkolenia.